Felinoterapia – kompendium wiedzy
Felinoterapia (kontaktowa terapia z wykorzystaniem kotów) cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem, dlatego też na naszym rynku pojawia się coraz więcej specjalistycznych ośrodków, które oferują kompleksowe zabiegi na bardzo wysokim poziomie. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą dowiedzieć się czym tak naprawdę jest felinoterapia, jakie są jej największe zalety i kto powinien w pierwszej kolejności skorzystać z jej dobrodziejstwa.
Dla kogo jest felinoterapia?
Kontaktowa terapia z wykorzystaniem kotów to doskonała propozycja przede wszystkim dla dzieci nadpobudliwych, autystycznych oraz dzieci z zaburzeniami lękowymi. W dzisiejszych czasach z felinoterapii bardzo często korzystają także dzieci z chorobą Downa oraz dzieci z mniejszymi lub większymi zaburzeniami zachowania i emocji. Warto wspomnieć także o tym, że terapia skierowana jest nie tylko do chorych, ale również zdrowych dzieci, które chcą rozwijać swoją inteligencję emocjonalną, empatię i ekspresję twórczą. Felinoterapia to znakomita propozycja także dla pacjentów, którzy przebywają w szpitalach. Dzięki terapii zdecydowanie łatwiej jest znosić chorobę. Już sama obecność czworonoga skutecznie odwraca od trosk związanych z leczeniem.
Jaka rasa kota najlepsza do felinoterapii?
Do felinoterapii jako pierwsze były wykorzystywane ragdole, które na rękach pacjentów zachowywały się jak szmaciane lalki. W dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim koty brytyjskie, ale należy pamiętać o tym, że do felinoterapii nadają się praktycznie wszystkie rasy. W każdej terapii najważniejszy jest przede wszystkim kontakt z włosem kota, cichość oraz miękkość zwierzęcia.
Koty brytyjskie-felinoterapia
Koty brytyjskie swoją wielką popularność zawdzięczają krótkiej i bardzo gęstej sierści, która do złudzenia przypomina pusz. Sierść jest niesłychanie mięciutka, dlatego też doskonale nadaje się do felinoterapii. Koty brytyjskie mają bardzo zrównoważony charakter, są inteligentne, pogodne i co najważniejsze absolutnie nienatrętne. Ich dużą zaletą jest także to, że bardzo szybko aklimatyzują się w zupełnie nowym otoczeniu i błyskawicznie nawiązują kontakt z nowymi osobami. Koty brytyjskie pomimo tego że są bardzo towarzyskie, to cenią sobie również spokój i cieszę.
Kot brytyjski – najlepszy terapeuta
Bardzo bliski kontakt z kotem wpływa uspokajająco na człowieka, odpręża i odstresowuje. Posiadanie “brytyjczyka” dla wielu osób nerwowych wpływa bardzo kojąco. Kontakt z kotem przynosi uspokojenie i co najważniejsze skutecznie obniża ciśnienie oraz poziom cholesterolu we krwi. Kot w domu, może być najlepszym rozwiązaniem dla tych osób, które chcą obniżyć ryzyko wielu chorób układu krwionośnego. Pamiętać należy także i o tym, że koty brytyjskie pomagają w uśmierzaniu bólu i praktycznie zawsze układają się w okolicach bolących miejsc na ciele. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że sierść kota jest ujemnie najonizowana, a chore miejsca na ciele są oczywiście dodatnio najonizowane.
Jakie warunki muszą spełniać koty brytyjskie, aby mogły brać udział w felinoterapii?
Koty brytyjskie muszą być zdrowe, czyli zaszczepione i odrobaczone. Najlepiej, aby zwierzaki biorące udział w terapii zawsze były pod stałą kontrolą weterynarza. Koty powinny być także zrównoważone, spokojne i nie mogą wskazywać żadnej agresji. Pamiętać należy także i o tym, że koty muszą być chętne do nawiązania kontaktu z ludźmi. Niestety nie wszystkie koty pozwalają się brać na ręce i swobodnie głaskać. Bardzo ważne jest również to, aby koty nie bały się częstych podróży, ponieważ aby dotrzeć do pacjentów, często będzie trzeba pokonać długą drogę. Ze względu na rozwój układu immunologicznego, koty powinny być starsze niż rok.
W czym może pomóc felinoterapia?
Felinoterapia ma przede wszystkim na celu złagodzenie odczuwania samotności, niepokoju i stresu, który w dzisiejszych czasach jest zmorą nie tylko dzieci, ale również osób młodych i starszych ludzi. Terapia ma także znacząco poprawić jakość życia i to zarówno, jeżeli chodzi o funkcjonowanie fizyczne, jak i również psychiczne. Felinoterapia znacząco poprawia wyniki w zakresie złego cholesterolu i ciśnienia. U wielu pacjentów terapie zapewniają także odprężenie i poprawiają jakość snu. Dzięki felinoterapii można zredukować różnorodne leki nasenne i uspokajające. Z najnowszych badań wynika także, że terapie z udziałem kotów sprzyjają szybszej i efektywniejszej rehabilitacji pourazowej.
Magiczne mruczenie
Koty wykorzystywane w felinoterapii powinny oczywiście mruczeć. Podczas mruczenia wydzielają się specjalne wibracje o częstotliwości 25-150 Hz. Są to praktycznie jedyne takie wibracje występujące w przyrodzie, dlatego też warto skorzystać z ich leczniczych właściwości. W dzisiejszych czasach różnorodnych teorii na temat właściwości mruczenia jest naprawdę bardzo wiele, ale zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszy się teoria głosząca, że miauczenie kota sprzyja regeneracji. Z najnowszych badań wynika, że wibracje kocie znacząco wspomagają regenerację kości, mięśni, wiązadeł i ścięgien. Są one także doskonałą ulgą dla bólu. Drgania o częstotliwości 100-120 Hz wspomagają leczenie chorób płuc oraz regenerację uszkodzonych wiązadeł.
Skuteczne leczenie kotem
Felinoterapia to nie do końca leczenie, a bardziej wspomaganie leczenia. Felinoterapia zaliczana jest obecnie do medycyny komplementarnej, która polega na łączeniu medycyny konwencjonalnej z medycyną niekonwencjonalną. W Polsce terapie z kotem dopiero zyskuje na popularności, chociaż należy pamiętać o tym, że z jej dobrodziejstwa nieświadomie korzysta bardzo wiele osób. Każdy, kto chce poprawić swój nastrój, urozmaicić życie i zmniejszyć poczucie samotności, powinien jak najszybciej zapisać się na zabieg felinoterapii lub nabyć dla siebie takiego mruczącego przyjaciela.