Jak pomóc kotu w upał

Letnie upały to czas, w którym z wysokimi temperaturami muszą sobie radzić także zwierzęta domowe. Tak samo, jak ludzie narażane na zbyt wysokie temperatury mogą doznać udaru słonecznego. Jak pomóc kotu w upał?

1. Schłodzenie legowiska

Najlepszym sposobem na zapewnienie zwierzakowi bezpieczeństwa jest zorganizowanie chłodnego legowiska, w którym będzie mógł przeczekać najwyższe temperatury. Jednym z najprostszych, domowych sposobów na schłodzenie kociego posłania jest zastosowanie lodu. Możemy do tego użyć plastikowej butelki, którą napełniamy wodą i umieszczamy w zamrażarce. Zmrożoną butelkę owijamy ręcznikiem lub kocem i umieszczamy ją w legowisku.

2.Przepływ powietrza

Warto, aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza pod miejscem odpoczynku kota. Z tego względu w miarę możliwości należy unieść legowisko ponad podłogę, zapewniając swobodny przepływ powietrza. Ponadto możemy się zastanowić nad użyciem wentylatora. Nie powinien on jednak bezpośrednio nadmuchiwać powietrza na legowisko. Dobrze, jeżeli legowisko będzie znajdowało się ponad płytkami, które przeważnie są chłodniejsze aniżeli drewniane panele czy też dywan. Oczywiście całe legowisko musi obowiązkowo znajdować się w zacienionym miejscu jak najdalej od źródeł ciepła.

3,Mata Chłodząca HIT

Jeżeli mieszkamy w mieście, gdzie wysokie temperatury są bardziej uciążliwe warto zastanowić się nad kupnem odpowiedniej maty chłodzącej typu keep cool. Co ważne nie wymaga ona wcześniejszego chłodzenia, a dzięki zastosowaniu wewnątrz maty chłodzącego płynu możemy ułatwić kotu ochłodzenie się. Specjalna mata dla zwierząt jest miękka i komfortowa, a kot będzie się na niej kładł instynktownie. Dużą zaletą maty chłodzącej jest brak konieczności jej okresowego chłodzenia. Raz pozostawiona w legowisku będzie wypełniać swoją funkcję.

4.Dostęp do wody

Zastanawiając się, jak pomóc kotu w upał nie możemy zapominać o rzeczy podstawowej, jaką jest odpowiednie nawodnienie. Powinniśmy zadbać, aby wody kotu nie zabrakło oraz aby była odpowiednio schłodzona. Warto nadmienić, że pojenie kota za pomocą wody z kostkami lodu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zbyt duża różnica temperatury może mieć negatywny wpływ na zwierzaka.
Wystarczy, jeżeli woda będzie chłodna i trzymana w zacienionym miejscu.

5.Poidło fontanna

Dobrym pomysłem jest również trzymanie chłodnej wody w większych niż zwykle pojemnikach. Tzzeba by tu wspomnieć, że poidła tzw fontanny doskonale sie do tego nadają W takim przypadku woda będzie się znaczenie wolniej nagrzewać, aniżeli miałoby to miejsce w przypadku małych pojemniczków. Woda może być również zastosowana do chłodzenia kota. W tym celu warto nieco nawilżyć ręcznik i delikatnie przecierać nim kota od czasu do czasu. Pamiętajmy, żeby we wszystkim zachować umiar.

6.Zdrowy rozsądek

Pamiętajmy, że jeżeli warunki pogodowe nie są ekstremalne możemy pozwolić kotu samemu o sobie decydować. Jeżeli zwierzak w czasie panowania wysokich temperatur preferuje odpoczynek w innym miejscu niż to, które dla niego przygotowaliśmy oznacza to, że jest to dla niego lepsze.

Z drugiej strony, jeżeli kot nie chce opuszczać mieszkania powinniśmy my mu na to pozwolić, tak aby nie narażać go na warunki zewnętrzne. W czasie upałów ograniczmy też podróże ze zwierzakiem, które tym w czasie będą dla niego szczególnie męczące.

Pamiętajmy też, że strzyżenie kota chociaż może mu znacząco pomóc nie zawsze jest koniecznie. Ostatecznie koty znoszą wysokie temperatury lepiej od ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *