Jak prawidłowo karmić kota brytyjskiego

Koty brytyjskie z natury swej są stateczne ( przeczytaj także Koty Brytyjskie Charakter, )no i generalizując, troszkę leniwe. Powinny być masywne, dobrze zbudowane, ale nie grube, dlatego w ich żywieniu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kaloryczność posiłków. Odbiciem prawidłowego żywienia kota jest jego wygląd – piękna, sierść, zdrowa skóra, mocne kości i zęby, sprawne trawienie i dobra kondycja. Jak zatem prawidłowo karmić kota brytyjskiego?

Jak prawidłowo karmić kota brytyjskiego?

Dieta kota brytyjskiego a karma sucha bezzbożowa

Karma sucha a karma mokra – co jest lepsze dla kota brytyjskiego?

Co warto włączyć do diety kota, a czego unikać?

Kotu można podawać:

Dietę warto uzupełnić o:

Absolutnie kotu nie wolno podawać:

Prawidłowe karmienie kota brytyjskiego, dieta BARF – co to takiego?

Doświadczenia i  wnioski

Podsumowanie

 

jak prawidło karmić kota brytyjskiego

Tauryna

Jak prawidłowo karmić kota brytyjskiego?

Koty należą do zwierząt mięsożernych, tak więc podstawą jego diety powinno być właśnie mięso. Koci organizm biologicznie nastawiony jest na korzystanie z gotowego białka zwierzęcego, zatracając przy tym umiejętność syntezy niektórych aminokwasów. W związku z tym kocia dieta nie powinna opierać się na pokarmach pochodzenia roślinnego (dlatego zawsze wybierajmy karmę bezzbożową). Aminokwasy egzogenne (takie, których kot nie potrafi wytworzyć sam) powinny być podawane w jedzeniu. Należą do nich: tauryna, lizyna, metionina, tryptofan, cysteina oraz arginina. Niedobór aminokwasów egzogennych powoduje poważne następstwa zdrowotne dla kota, dlatego tak ważna jest zbilansowana dieta, a źródłem wszystkich aminokwasów egzogennych jest mięso.

 

 

 

jak prawidłowo karmić kota brytyjskiego

Anti Herpes, lizyna.

Dieta kota brytyjskiego a karma sucha bezzbożowa

Wybierając odpowiednią suchą karmę dla kota, zwracajmy uwagę na to, czy jest ona pozbawiona zbożowych wypełniaczy, które są tanie, dlatego tak chętnie stosowane przez producentów, niestety bardzo szkodliwe dla naszych pupili. Karmy renomowanych firmy (z tzw. górnej półki) są bezzbożowe, mają wysoką zawartość mięsa i wszelkie niezbędne składniki odżywcze, w tym witaminy. Poza tym można je dopasować do kotów w każdym wieku. Jest karma dla kociąt, dla dorosłych kotów i dla seniorów. Kociętom do 3-4 miesiąca można podawać suchą karmę Applaws Kitten lub Purizon Kitten. Dorosłe koty można karmić bezzbożową wersją tych karm, dostosowaną do ich wieku. Bardzo ważne, aby po sterylizacji również podawać kotu karmę bezzbożową.

UWAGA! Po sterylizacji nie przechodzimy na karmy dla kotów po sterylizacji czyli takie, zostajemy przy tej samej karmie co przed sterylizacją! Karmy dla kotów wysterylizowanych zawierają błonnik który dla kota jest bardzo szkodliwy!

Karma sucha a karma mokra – co jest lepsze dla kota brytyjskiego?

Karma mokra może być dobrym urozmaicenie karmy suchej, ale tylko wtedy, gdy jest naprawdę wysokiej jakości. Podstawą wyżywienia kota powinna być sucha karma, oczywiście odpowiednio dobrana i zbilansowana. Nie należy przesadzać z karmą mokrą, ponieważ może powodować u kota dolegliwości żołądkowe.

Plusem suchej karmy jest również to, że oczyszcza ona zęby i zapobiega osadzaniu się na nich kamienia.

jak prawidłowo karmić kota brytyjskiego

Felini complete z minerałami, witaminami i tauryną.

Co warto włączyć do diety kota, a czego unikać?

Kotu można podawać:

• surową wołowinę – przed podaniem należy przemrozić mięso 48 h, aby pozbyć się wszelkich bakterii,
• mięso z kurczaka lub indyka – najlepiej gotowane,
• podroby, np. serca wołowe, wątróbkę – raz w tygodniu.

Mrożoną wołowinę w bardzo dobrej cenie można kupić tutaj https://www.e-zoologia.com/prodList,179,mieso-mrozone-dieta-barf,PL#

Wołowina może i powinna być trochę tłusta.

Dietę warto uzupełnić o:

• ryby morskie (bez ości) – należy je porządnie sparzyć lub przegotować,
• żółtka jaj – raz w tygodniu,
• ugotowane białko kurze,
• mleko dla kotów – nie częściej niż raz w tygodniu,

 

 

Absolutnie kotu nie wolno podawać:

• mleka krowiego, ponieważ zawiera ono laktozę, której koty nie tolerują,• mięsa wieprzowego,
• surowej ryby,
• karmy dla psów,
• słodyczy,
• resztek z obiadu.

 

 

 

jak prawidło karmić kota brytyjskiegoPrawidłowe karmienie kota brytyjskiego, dieta BARF – co to takiego?

Niektórzy polecają karmienie kotów według diety BARF. Czyli Biologically Appropriate Raw Food”, co znaczy „biologicznie odpowiednie surowe żywienie”. Dieta ta opracowana została na podstawie wieloletnich badań nad odżywianiem się zwierząt w procesie ewolucji, a jej twórcą jest australijski lekarz weterynarii, naukowiec dr Ian Billinghurst.

Podstawą diety BARF są wyłącznie surowe pokarmy, które mają jak najbardziej zbliżyć się do pożywienia, jakie koty spożywały w naturalnych warunkach. A zatem chodzi oto, żeby dieta współczesnego kota jak najbardziej upodabniała się do diety jego przodków – dzikich kotów afrykańskich i żyjących dziś na wolności przedstawicieli tego gatunku.

Zaletą tej diety jest to że jest ona bardzo zbliżona do tego co je dziki kot.

Niestety jest bardzo skomplikowana i czasochłonna. Suplementy uzupełniające są drogie a niektóre idiotycznie drogie. nie wszystkie dostępne.

Dieta oparta na BARF w zooplus

jak prawidło karmić kota brytyjskiego

Tabletki z biotyną

Doświadczenia i  wnioski

Czyli jak prawidłowo karmić kota brytyjskiego. Pamiętajmy o tym, że kot podczas jedzenia musi mieć spokój, a podawane pokarmy powinny być w temperaturze pokojowej. Niewskazana jest nagła zmiana pokarmu, bo może to wywołać zaburzenia przewodu pokarmowego i biegunkę.

Poza regularnymi, wysokobiałkowymi posiłkami, muszą mieć stały dostęp do świeżej wody.Pamiętajmy o tym, że kot podczas jedzenia musi mieć spokój, a podawane pokarmy powinny być w temperaturze pokojowej.

Z własnego doświadczenia wiem, że kot brytyjski nie lubi zmian żywieniowych ale jest go bardzo łatwo zepsuć. W naszej hodowli odeszliśmy od karmienia kotów brytyjskich puszkami czy saszetkami. Uważam, że nawet dobra karma bytowa to jednak ciągle przerobione i przetworzone odpady. W tego rodzaju karmach dodaje się wzmacniacze smaku i kot szybko się od niej uzależni. Zamiast karmy mokrej przetworzonej, zalecam surową, przemrożoną 48 h wołowinę z żółtkiem, witaminami, minerałami, lecytyna, tauryna, biotyna, omega 1000, anti hepres na wzmocnienie czyli lizyna. Kot brytyjski to bardzo mądre i cierpliwe, potrafi szybko wytresować sobie właściciela aby ten dał mu to co kotek chce a nie to co jest dla niego dobre.

 

 

jak prawidłowo karmić kota brytyjskiego

Felvital z lecytyną

 

Podsumowanie

 

Na koniec moja ostatnia rada: pamiętaj, że przetworzone jedzenie jak saszetki, puszki itp to jak dla człowieka macdoland!!! Wiem, że zaraz ktoś powie mi co ma wspólnego z prawidłowym karmieniem kota brytyjskiego karma sucha? Otóż w tym artykule opisuję swoją metodę, opartą na doświadczeniu i zdrowym rozsądku. Zalecam aby kot miał stale w misce karmę suchą a wołowina 3-4 razy w tygodniu. Dlaczego nie zalecam karmy przetworzonej, czyli puszek, saszetek itp? Jeśli karmisz kota karma sucha to jest to już wystarczająca ilość karmy przetworzonej. Dlatego warto pomyśleć o surowej wołowinie. 

 

 

 

nasz kanał na YT

Polub, udostępnij

do góry

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *