Kolory kotów brytyjskich

Kolory kotów brytyjskich

Kot brytyjski to jedna z najlepszych, rodzinnych ras kotów. Coraz bardziej popularne brytyjczyki charakteryzują się przede wszystkim bardzo spokojnym usposobieniem, dzięki czemu doskonale nadają się jako koty dla dzieci. Są bardzo spokojne i łagodne, w czasie zabawy raczej nie gryzą i nie używają pazurków, jeśli zostaną tego nauczone w czasie kociego dzieciństwa.

Koty brytyjskie są bardzo towarzyskie i szybko przywiązują się do swoich właścicieli. Jest to rasa bardzo inteligentna. Jeśli właściciel poświęca im dużo czasu, koty szybko uczą się nowych rzeczy i komend. Brytyjczyki szybko uczą się słuchać głosu swojego właściciela oraz rozpoznawać zachowania, jakich od nich oczekujemy po wydaniu konkretnego polecenia. To doskonałe koty dla rodzin

Jak wygląda kot brytyjski?

Kot brytyjski to największy przedstawiciel kotów krótkowłosych. Jego znakami rozpoznawczymi są przede wszystkim:

– bardzo duża głowa,
– krótkie, muskularne łapy,
– szeroka klatka piersiowa,
– krępa budowa ciała,
– wyjątkowo puszysta sierść, przypominająca w dotyku plusz.

Taka budowa ciała sprawia, że kot brytyjski nie jest okazem gracji i sprawności. Ze względu na to, że jest to kot dość ciężki (kocur ważący około 8 – 9 kg wcale nie musi mieć nadwagi), raczej spędza więcej czasu przy podłodze aniżeli na półkach, szafach czy w innych miejscach, które znajdują się wysoko nad ziemią. Niezależnie od wszystkiego, planując zakup kota brytyjskiego należy zapewnić mu drapak oraz zorganizować miejsce, z którego będzie mógł podziwiać świat. Z racji rozmiarów kota i jego masy należy pamiętać, by zarówno drapak jak i półka czy hamak były odpowiednio wzmocnione.

Innym znakiem rozpoznawczym kota brytyjskiego jest jego wyjątkowo puszysta sierść. Jest dużo gęstsza, niż u popularnych dachowców, przez co trzeba zwrócić szczególną uwagę na jej pielęgnację. Połączenie puszystej sierści z łagodnym usposobieniem kota sprawia, że przedstawiciele tej rasy nazywani są żywymi pluszakami.

Koty brytyjskie długowłose

Mało kto zdaje sobie sprawę, że koty brytyjskie występują również w odmianie długowłosej, która nie jest tak popularna, jak krótkowłosa. Przez wiele lat była uważana jako “ta gorsza”. Futro długowłosego kota brytyjskiego jest równie miękkie i puszyste, jak kota krótkowłosego. Różni się od niego jedynie długością. Koty brytyjskie długowłose są mniej popularne między innymi dlatego, że gen odpowiadający za długą sierść jest genem recesywnym. Oznacza to, że prawdopodobieństwo wystąpienia u kota długiej sierści jest znacznie mniejsze.

Kolory kotów brytyjskich

Wielu miłośnikom kotów rasa brytyjska kojarzy się z szarym lub niebieskim, muskularnym kotem, który ma sierść tylko w jednym kolorze. Tak naprawdę standard rasy dopuszcza różne umaszczenia tych zwierząt. Wyróżnia się osiem głównych kolorów kota brytyjskiego, które mogą być dodatkowo ze sobą zmieszane. Ponadto w umaszczeniu kota brytyjskiego może występować lub nie pręgowanie. Połączenie tych wszystkich możliwości daje niezliczoną liczbę wzorów umaszczenia, w którym można spotkać popularnego brytyjczyka.

Podstawowe kolory sierści u kota brytyjskiego to:

– czarny,


– niebieski,

Koty brytyjskie niebieskie Elmo

Elmo

– czekoladowy,
– liliowy,

koty brytyjskie liliowe
– cynamonowy,
– płowy,
– rudy,

rude koty brytyjskie
– kremowy,
– biały.

Kolory bazowe mogą się dowolnie ze sobą mieszać, tworząc niezliczoną ilość kombinacji. Mieszanki podstawowych barw mają również swoje nazwy. Przykładowo, gdy kot w kolorze czarnym, liliowym, czekoladowym, cynamonowym lub płowym zmiesza się z kotem rudym albo kremowym, połączenie tych dwóch barw określa się mianem szylkretu. Pełna nazwa ubarwienia takiego kota składa się z połączenia słów “szylkret + nazwa koloru bazowego”. Przykładowo kot czekoladowy, który zmieszał się z rudym jest nazywany szylkretem czekoladowym, a kot liliowy zmieszany z kremowym – szylkretem liliowym.

koty brytyjskie czarny szylkret Zala Niebieskie Misie*PL

Zala Niebieskie Misie*Pl

Colour Point

W sytuacji, gdy kot brytyjski zmiesza się z kotem syjamskim, jego umaszczenie na twarzy i tułowiu jest nieco jaśniejsze – bardziej białe. Pozostałe części ciała kota, czyli ogon i łapy mają taki kolor, jaki by miały, gdyby nie nastąpiła krzyżówka z kotem syjamskim. Taki typ ubarwienia nazywamy pointami lub colour pointami.

Trzy strony bieli

Koty brytyjskie mogą również występować w kolorze białym. Udział białego futra w całkowitej powierzchni kociego ciała jest bardzo zróżnicowany i właśnie z tego względu wyodrębniono 3 podstawowe typy umaszczenia kota brytyjskiego, który miejscami posiada białe futro. Są to:

– bikolory,
– arlekiny,
– vany.

Kota brytyjskiego możemy nazwać bikolorem, jeśli na jego ciele znajdują się białe plamki stanowiące nie więcej, niż połowę powierzchni ciała i nie mniej, niż 1/4. Jeśli białe wybarwienia zajmują co najmniej połowę powierzchni ciała, ale mniej, niż 3/4, kota będziemy nazywać arlekinem. Jeśli biel przeważa i zajmuje więcej, niż 3/4 powierzchni ciała kota, nazywamy go vanem.

Pręgowanie

U kotów brytyjskich pojawia się również pręgowanie. W zależności od kolorów kocich pasków mówi się, że kot jest “wyzłocony” lub “wysrebrzony”.

Tak szeroka gama wzorców kolorystycznych futra kotów brytyjskich sprawia, że można spotkać je właściwie w każdym kolorze. Chociaż to koty srebrne i liliowe (niebieskie) cieszą się nieustannie największą popularnością, inne kolory coraz śmielej zdobywają serca hodowców.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *