Koty Brytyjskie Niebieskie

Koty brytyjskie pupilem całej rodziny

W pełni legalna hodowla kotów brytyjskich zarejestrowana w Cat Club Sopot  FPL

Pogodne usposobienie, szybkie przystosowywanie się do nowego środowiska i przywiązanie do opiekuna to tylko kilka z cech wyróżniających kota brytyjskiego na tle innych ras. Koty brytyjskie niebieskie odznaczają się krępą i muskularną budową ciała oraz gęstym i krótkim futrem, które zachwyca niebiesko-szarym odcieniem. Koty te z łatwością nawiązują przyjaźnie z innymi domowymi zwierzętami i tolerują zmiany środowiska związane np. z wyjazdem na wakacje czy wystawy.

Usposobienie brytyjczyka wynikające z jego budowy ciała

Krępa budowa ciała kota brytyjskiego sprawia, że nie są one skłonne do codziennych figli i wdrapywania się na najwyższe punkty mieszkania. Młodsze osobniki nadal uwielbiają tego typu zabawy, jednak, aby zapewnić im bezpieczeństwo, należy stworzyć im stabilne warunki wspinaczki. Ciężar ciała, który u samców tej rasy może dochodzić nawet do 8 kg, może bowiem okazać się przeszkodą dla wysokich wspinaczek i zabawy np na szczycie szafy.

 

Tolerancja dla innych zwierząt

Koty brytyjskie niebieskie szybko nawiązują kontakt z innymi domowymi zwierzętami takimi jak psy, świnki morskie, chomiki czy papugi. Brytyjczyki tolerują inne zwierzęta i żyją z nimi w zgodzie. Jednak wciąż pozostają zwierzętami terytorialnymi o silnie rozwiniętym instynkcie łownym, a ich dzikość pozwala tylko na częściowe ich oswojenie. Należy o tym pamiętać, gdy w domu mają pojawić się dzieci. Koty brytyjskie potrafią żyć równie dobrze z innymi kotami, trzeba jednak zapewnić im dostatecznie dużo miejsca na indywidualne potrzeby. Każdy kot powinien otrzymać zatem swoją miskę, legowisko i kuwetę.

 

Inteligencja kota brytyjskiego niebieskiego

Dostojny wygląd i poważne usposobienie kota brytyjskiego są jego cechami rozpoznawczymi. Dorosły kot nadal lubi zabawy, ale już nie tak szaleńcze jak w okresie “kociego dorastania”. Dorosłe osobniki nie wspinają się na firanki czy karnisze, lecz wciąż uwielbiają polowania i bieganie za myszą. Koty te posiadają silnie rozwinięty instynkt łowny. Koty brytyjskie niebieskie cechują się wysoką inteligencją, której ujawnienie zależy wyłącznie od tego, w jaki sposób kot zostanie wychowany. Bliski kontakt psychiczny z czterołapem oraz jego codzienne aktywizowanie i szkolenie pod kątem zadaniowym wyzwala w kocie nowe umiejętności i chęć poznawania innych sztuczek.
opieka nad kotem brytyjskim

 

Koty Brytyjskie Niebieskie-Różnica między kotką i kocurem

Główną cechą odróżniającą kocura od kotki jest wygląd. Kocury są zdecydowanie większe i lepiej zbudowane, kotki posiadają drobną budowę ciała i mniejszą głowę. Zarówno kocur jak i kotka mają zrównoważone cechy charakteru, które czynią je poważnymi i dostojnymi. Niekastrowane koty wykazują jednak większą niezależność niż te same osobniki po zabiegu kastracji. Kotki w okresie rozrodczym mogą być niespokojne i równie niezależne co niekastrowane kocury. Zaleca się zatem, aby koty przebywające w domu czy mieszkaniu bezwzględnie kastrować. Kot po taki zabiegu z osobnika niezależnego stanie się największym pupilem całej rodziny.


polska baza stron

Katalog Stron