Liliowy kot brytyjski – magia nadzwyczajnego odcienia

Każdy kot to zwierzę pełne niespodzianek – o tym nie trzeba przekonywać żadnego miłośnika tych jedynych w swoim rodzaju stworzeń. Pośród kotów zdarzają się jednak istoty jeszcze bardziej nietypowe, o jedwabistym, mieniącym się fioletowymi odblaskami futrze i przenikliwym, zaciekawionym spojrzeniu. Czy takie koty zdarzają się tylko w baśniach? W żadnym razie – kocia historia Wysp Brytyjskich dowodzi inaczej.

 

Niesamowite koty brytyjskie – przybysze z przeszłości

Liliowe koty brytyjskie Daniela

Daniela Niebieskie Misie*PL

Jak głoszą niektóre przekazy, gdy dwa millenia temu Rzymianie przybili do brzegów Brytanii, przywieźli ze sobą coś więcej, niż tylko gorące pragnienie poszerzenia granic swego państwa. W morskiej podróży towarzyszyły im szczególne zwierzęta z Egiptu, w swoim rodzimym kraju otoczone niemałym respektem, powiązanym z kultem religijnym.

Koty egipskie – bo o nich tu mowa – nie były dla żołnierzy bynajmniej domowymi pupilami. Ich zadaniem była redukcja populacji myszy, które zagrażały bezpieczeństwu żywnościowemu wojska. Puszyści towarzysze Rzymian świetnie poczuli się na nowej ziemi, a owocem ich kontaktów z lokalnymi dzikimi kotami miała stać się wspaniała, podziwiana do dziś rasa kotów brytyjskich.

Barwna teraźniejszość kotów brytyjskich

Liliowe Koty Brytyjskie

Daniela Niebieskie Misie*PL

Czy we wspomnianej legendzie tkwi ziarnko prawdy? Zdaniem części ekspertów – jak najbardziej, inni natomiast wolą koncentrować swoje

studia na bliższej współczesności, lepiej poznanej historii rasy. Koty o charakterystycznej sierści oraz budowie przez wiele wieków żyły na ulicach i farmach Albionu, by w drugiej połowie XIX wieku zaskarbić sobie uznanie Harrisona Weira.

To właśnie jego można dziś śmiało uznać za ojca rasy kotów brytyjskich krótkowłosych, był bowiem pierwszą osobą, która z rozmysłem zaczęła je krzyżować, by uzyskać kolejne pokolenia coraz piękniejszych zwierząt. Dzięki Weirowi i jego następcom koty brytyjskie spacerują dziś po podwórzach, kanapach i parapetach swoich fanów na całym świecie.

Koty te występują w około 150 barwach futra, z którymi powiązane są także określone wzorcami barwy oczu. Do jednych z najbardziej nietypowych, przyciągających wzrok odmian barwnych tej rasy należy kot brytyjski liliowy. Kto raz przyjrzy się uważnie grze światła na jego miękkim, aksamitnym futrze, na zawsze pozostanie pod wrażeniem kocich czarów.

Daniela jest wolna można ją zarezerwować tutaj

Liliowy kot brytyjski – magia nadzwyczajnego odcienia

Liliowe Koty Brytyjskie

Liliowy Kot brytyjski

Odcień kociego futra wpadający w subtelny, ledwo uchwytny fiolet niełatwo sobie wyobrazić – trzeba po prostu go zobaczyć. Ta wyjątkowo rzadka, poszukiwana odmiana barwna kota brytyjskiego od pierwszego rzutu oka sprawia unikatowe wrażenie. Nieprzypadkowo – kot brytyjski liliowy jest znacznie mniej powszechny od swojego niebieskiego kuzyna, to zatem propozycja dla tych, którzy cenią sobie awangardowe, niesztampowe wariacje w obrębie rasy.

Czy fioletowe pobłyski na futrze tego zwierzęcia to tylko sztuczka, na którą nabierają patrzących ich oczy? Prawda jest nieco inna – sposób, w jaki układa się jasnoszare, delikatne futerko kota, faktycznie daje rezultat w postaci liliowej nuty. Ale kot brytyjski liliowy zawdzięcza swój ponadprzeciętny urok także starannemu doborowi genetycznemu w obrębie rasy.

Nie wszyscy wiedzą, że każda z odmian barwnych kota brytyjskiego powstaje w wyniku złożonej kombinacji genów odpowiedzialnych za 2 kolory – rudy i czarny, oraz kilku innych, w tym tak zwanego genu recesywnego DD. Gdy ten ostatni zostanie odziedziczony po obojgu rodziców, a pozostałe geny temu sprzyjają, kociaki urodzą się z liliowym futerkiem.

Kot brytyjski liliowy – kto znajdzie z nim wspólny język?

Bliższą znajomość z tą fascynującą rasą kotów można polecić przede wszystkim miłośnikom zwierząt niebanalnych. Osoby, które zdecydują

Liliowy kot brytyjski

się zaprosić do swojego życia kota brytyjskiego liliowego, mogą mieć pewność, że będzie to jedyny kot tego typu w okolicy, a może nawet w całym mieście.

Liliowy kot brytyjski dzieli usposobienie i upodobania z pozostałymi członkami rasy. To spokojne, niezwykle przyjazne zwierzę, które przepada za pieszczotami i kontaktem z ludźmi, przy tym rezerwując sobie tradycyjne kocie prawo do chodzenia własnymi drogami. Koty te znane są także ze swojej długowieczności – wiele z nich dożywa w dobrym zdrowiu 20 roku życia, a prawie wszystkie zostają ze swoimi właścicielami co najmniej kilkanaście lat.

Kot brytyjski liliowy nie wykazuje nadmiernego pobudzenia w kontakcie z otoczeniem, a nieustanne poszukiwanie bodźców, tak częste u innych ras, zastępują majestatyczną, niespieszną kontemplacją świata wokół. Choć pielęgnacja i potrzeby tych kotów nie stwarzają wygórowanych wymagań, trzeba przyznać, że nie zawsze łatwo je zrozumieć. Ale na tym właśnie polega natura kota, której zgłębianie może stać się największą życiową pasją.

Dostępne kocięta liliowe miot F i Miot D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.