W tym wpisie dowiesz się :
2. PIERWSZE DNI W NOWYM DOMKU MAŁEGO KOTKA
5. KONTAKT Z INNYMI ZWIERZĘTAMI
6.OPIEKA NAD KOTEM BRYTYJSKIM HIGIENA
c.PIELĘGNACJA USZU, OCZU I FUTERKA
9.OPIEKA NAD KOTEM BRYTYJSKIM KARMIENIE
d.Nie uczymy kotka złych nawyków żywieniowych
Opieka nad kotem brytyjskim, wpis ten ma na celu wprowadzenia nowego właściciela kociaka w minimum podstawowej wiedzy.
1. TRANSPORT
W czasie transportu mały kotek musi mieć odpowiednio przygotowany transporter tzn. w środku transportera powinien znajdować się ciepły koc,. Transporter owijamy także kocykiem z zewnątrz w chwili przenoszenia z domu do auta. Jeśli podróż wynosi dłużej niż 2-3 godziny proszę pamiętać o przerwach w czasie , których kotek powinien dostać świeżą wodę i jedzonko (najlepiej suchą karmę purizon, applaws)
To jest transporter którego używam, można go dostać w normalnej cenie tutaj. Funkcjonalny, otwiera się od góry co bardzo się przydaje na wizyty u weterynarza otwierany także od przodu. Jeszcze jedną zaletą jest, że trudno jest tam włożyć palucha, ludzie mają jakiś dziwny zwyczaj że wsadzają palce do transporterka kiedy zobaczą kotka, szczególnie u weterynarza.!!!Często chodzę na szczepienia z kociętami i nie pozwalam ich głaskać. Ludzie przychodzą z chorymi kotami czy innymi zwierzętami i chcą głaskać zdrowe kociaki brrrrrr.
2. PIERWSZE DNI W NOWYM DOMKU MAŁEGO KOTKA
Są bardzo ważne bowiem to od nich zależy jak ułożą się relacje z nowymi właścicielami. Proszę pamiętać, że
w nowym domku kotek może czuć się zagubiony i przestraszony. Dlatego należy w tym dniach dużo bawić się kotkiem i go głaskać, żeby szybko się przyzwyczaił do nowego właściciela. Przez pierwsze dni należy wskazywać mu miejsce gdzie jest jego kuwetka( wsadzać go do kuwetki co 2-3 godziny) oraz miejsce gdzie ma stały dostęp do świeżej
wody i jedzonka. Ja osobiście polecam poidełka filtrowane– zapobiegają namnażaniu się bakterii przez co unikniemy chorób małego kotka.. Dostępne w sklepach zoologicznych. Najtańsze w sklepie zoologicznym zooplus (sprzedaż przez internet) .
3. WIETRZENIE POMIESZCZEŃ
Proszę pamiętać, iż mały kotek ma bardzo delikatny
organizm podobnie jak małe dziecko, dlatego unikajmy przeciągów w domu,
a pomieszczenia w których przebywa kotek najlepiej jest wietrzyć, kiedy kotek przebywa
w innym pomieszczeniu. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym i wczesnowiosennym.
4. MYCIE PODŁÓG
W celu uniknięcia kocich chorób ja osobiście myję minimum 3 razy w tygodniu podłogi w domu z dodatkiem DOMESTOSU, gdyż zabija wszelkie szkodliwe dla kotka bakterie i wirusy.
5. KONTAKT Z INNYMI ZWIERZĘTAMI
Kotek nie powinien kontaktować się ze zwierzętami mieszkającymi poza domem tzn. odradzam jeżdżenia w odwiedziny z małym i z dużym kotkiem do obcych domów. Zwłaszcza tam gdzie mieszkają inne zwierzęta. Proszę pamiętać, iż w każdym domu jest inna flora bakteryjna. Na świecie istnieje miliony wirusów i bakterii, które dla jednego zwierzaczka są nieszkodliwe a u innego mogą wywołać choroby.
6.OPIEKA NAD KOTEM BRYTYJSKIM HIGIENA
a.DBANIE O KOCIĄ KUWETKĘ
W kuwetce kociej powinno znajdywać się minimum warstwa 4-5 cm żwirku zbrylającego się( tak żeby kotek miał możliwość zagrzebania swoich odchodów). Kuwetkę sprzątamy minimum raz dziennie. Raz w tygodniu
dosypujemy świeży żwirek. Natomiast raz w miesiącu wymieniamy cały żwirek na nowy i myjemy dokładnie całą kuwetkę wodą z dodatkiem DOMESTOSU i nasypujemy świeży żwirek. Dodatkowo na rynku dostępne są posypki antybakteryjne-antygrzybiczne, które jednocześnie pochłaniają zapach kocich odchodów. Ja używam posypki firmy BENEK.
Opieka nad kotem brytyjskim a kuweta, osobiście używamy tego rodzaju kuwet ze względu na jej funkcjonalność. Łatwy dostęp do wnętrza kuwety.Koty to bardzo czyste zwierzęta.
b.MISECZKI NA WODĘ I JEDZONKO
Proszę pamiętać, aby raz dziennie myć w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń miseczki na wodę i jedzonko. Kotki „plują” zarówno do wody jak i do jedzonka, dlatego tak ważne jest dokładne mycie tychże miseczek raz dziennie.
c.PIELĘGNACJA USZU, OCZU I FUTERKA
Codziennie sprawdzamy oczki kotka w razie potrzeby przemywamy je letnią wodą lub stosujemy specjalne kropelki. Proszę pamiętać, iż w okresie wybarwienia się oczek kotka mogą one lekko łzawić. Uszki kotka sprawdzamy raz w tygodniu w razie potrzeby je czyścimy. Raz w tygodniu zbieramy mokrą ręką, martwą sierść. Nie wyczesujemy podszerstaka ani nie nabłyszczamy brytyjczyka!!!
Np nasza Tosia sama dba o swoje futerko, myju myju w zlewie :)))
7. ZDROWIE KOTKA
W przypadku nagłego pogorszenia się zdrowia kotka prosimy o niezwłoczny kontakt telefoniczny i szybkie udanie się do najbliższej kliniki weterynaryjnej. Proszę pamiętać, że kotek to żywe stworzenie i nasz przyjaciel na długie
lata i im szybciej zostanie udzielona mu fachowa pomoc w razie problemów ze zdrowiem tym szybciej wyzdrowieje.
8. PRZYJACIEL NA LATA
Pamiętajmy, iż kotek to przyjaciel na długie lata i od tego jak będziemy go traktować tak ułożą się nasze relacje z nim. Dbajmy o jego zdrowie poprzez odpowiednie odżywianie go, pielęgnację, zapewnianie mu witamin oraz poświęcajmy dużo czasu na zabawy z naszym pupilem, żeby był w dobrej kondycji zarówno fizycznej jak i psychicznej.
9.OPIEKA NAD KOTEM BRYTYJSKIM KARMIENIE
Karmienie kotka to ważna sprawa, ale najważniejsze by go nie przekarmiać. Kot nie potrzebuje bardzo zróżnicowanej diety wręcz przeciwnie. Osobiście karmię kocięta do 3-4 miesiąca karmą bezzbożową applaws kitten lub purizon kitten jeśli chodzi o karmę suchą. Dorosłe kotki w hodowli dostają na zmianę Applaws lub inną bezzbożowkę np purizon. Po sterylizacji zalecamy także karmę bezzbożową. Karma mokra 3-4 razy w tygodniu i praktycznie tylko surowa wołowina z dodatkiem witamin, minerałów wraz z żółtkiem . Surową wołowina musi być (dobre są serca wołowe ale trudno dostępne) przemrożoną 48 godzin! Wołowina nie musi być wyszukana, wystarczy ta tańsza na gulasz czy wołowe serca. Po rozmrożeniu kroimy mięso w kostkę 1cm na 1cm lub grubo mielona. Brytyjczyki mają silne szczęki więc nawet nie należy kroić drobniej, z wyjątkiem kociąt chociaż i te sobie dobrze radzą z takimi kawałkami. Należy także pamiętać o suplementacji witaminami i minerałami. Niestety w dzisiejszych czasach nasze zwierzęta jedzą tak jak i my karmę przetworzoną, dobrze jest mieć zestaw witamin i minerałów
Więcej na temat jak prawidłowo karmić kota brytyjskiego
a.Saszetki z mokrą
karmą należy traktować raczej jak fast food dla człowieka i nie należy przesadzać z ilością częstotliwością podawania ich bo kotek może dostać rozwolnienia.
b.Mleko
Kotkowi nie dajemy mleka chyba ze takiego specjalnego dla kociąt ale nie ma potrzeby. Koty mają słabą tolerancję na laktozę, w mleku występuje także kazeina oraz inne niepożądane środki chemiczne powodujące rożne dolegliwości żołądkowe.
c.Wieprzowina
Nie dajemy w żadnym przypadku wieprzowiny ani wyrobów wieprzowych.
d.Nie uczymy kotka złych nawyków żywieniowych
Czyli nie karmimy go tym co sami jemy. Nie dajemy resztek z obiadu ze śniadania obiadu itd. Kotek szybko się uczy i będzie później kradł a druga sprawa jedzenie dla człowieka zawiera dużo soli a dla kota jest to bardzo szkodliwe szczególnie dla kocich nerek. Drób gotowany chociaż sam osobiście nie jestem zwolennikiem karmienia
drobiem, jeśli chodzi o wątróbki to tylko raz w miesiącu. Większe ilości szkodzą na nerki, osobiście daję kotom wątróbki drobiowe ale to bardzo rzadko.
Na zakończenie karma sucha dobrej jakości: Applaws czy inna bez zbożowa , mrożona wołowina 2-3 razy w tygodniu. Należy pamiętać by myć/wyparzać kocie miseczki raz dziennie i zapewnić stały dostęp do świeżej wody.
10. Drapak dla kota
Jest to jedne z najczęściej zadawanych pytań przed odbiorem kociaka. Drapak jest dla kociaka powinien być solidny i stabilny. Jeśli będzie się chybotał to kociak się do niego zniechęci i wybierze sobie inny stabilny obiekt do drapania np fotel, wersalka, sofa :). Przy wyborze patrzymy na średnice słupków, 9 cm to minimalne minimum. Najlepiej by miał słupki o średnicy 11 cm. Pamiętam nasz pierwszy drapak. Wysoki ponad 2,5 metra mocowany do sufitu ale co z tego, słupki miały 7 cm i nasz, wtedy 7-miesięczny kocur skoczył sobie jak pantera z rozbiegu i się złamał. Gdzie można dostać dobry drapak dla kota? Polecam sprawdzić zooplus, tutaj mają często promocje i zniżki. Dobre drapaki można dostać na wystawach lub pokazach. Oprócz grubości słupków zwracajmy uwagę na podstawę, musi być solidna i stabilna.
11. Na upalne dni
Co zrobić kiedy mamy bardzo upalne dni? Nasz puszysty przyjaciel chłodzi się tylko i wyłącznie przez łapki. Upały są dla niego bardzo uciążliwe. Co zrobić by mu ulżyć. Można by zrobić jakieś legowisko z termoforem z zimną wodą ale pewnie w upał to będzie doraźna pomoc. Woda szybko się nagrzeje. Więc co? Bardzo dobrym pomysłem są maty izolacyjne, przynoszą szybką ulgę twojemu przyjacielowi. Gdzie można coś takiego dostać? Zauważyłem już w zeszłym roku coś takiego na zooplusie. Zastanawiałem się czy to ma sens. Właśnie “i ” dupa blada jak się zdecydowałem to już ich nie było. Zauważyłem, że na są takie maty już takie maty w zooplusie
Zrozumiałem i zaznajomiłem się ze w/w wskazówkami
……………………………………………………………………
Podpis data.
Agnieszka Łukasik